Historická detektivka, kterou sám její autor charakterizoval jako dokumentární drama, jevištně znovu otevírá jeden z nejzáhadnějších a nejvzrušivějších příběhů první poloviny 19. století, jenž významně ovlivnil moderní psychologii a dodnes nepřestává přitahovat milovníky senzačních teorií i seriózní historické badatele. Není to ostatně poprvé, co osud Kašpara Hausera, známého také jako Dítě Evropy, inspiroval umělce. Setkáme se s ním již v kramářských písních, v populárním stejnojmenném Wassermannově románu s podtitulem Chabé srdce i ve filmovém zpracování.
Zanedbaný mladík, který se o pondělku velikonočním roku 1828 zčistajasna objevil na náměstí v Norimberku, vykazoval všechny známky dlouhodobého věznění. Špatně se pohyboval, dokolečka opakoval dvě věty, ale dokázal se podepsat. Kdo to tehdy narušil poklidné svátky poklidného města? Oběť zločinu? Anebo podvodník, který si chtěl žít na náklady obce? Autentický případ začal vyšetřovat jeden z otců moderní kriminalistiky Anselm von Feuerbach. Když se však užuž blížil k řešení, byl zabit stejně záhadně jako později i sám onen tajemný mladík: Kašpar Hauser.
Na půdorysu čtrnácti obrazů (de facto zastavení na křížové cestě) předvádí dramatik archetypální příběh o muži, který má jméno, ale nemá minulost. O člověku, se kterým si společnost neví rady a přitom se do něj každým svým krokem otiskuje (ve výsledku si tak vlastně neví rady sama se sebou). Co opatrovník, to jiný záměr s Hauserem: ukojit přes něj vlastní ambice, přetvořit ho v erotickou hračku, učinit z něj pořádného člověka… Všechny otázky po tom, kdo je Kašpar Hauser, ve skutečnosti míří k základní otázce světového dramatu: „Kdo je to člověk?“
Divadlo na Vinohradech uvádí hru Kašpar H. (Dítě Evropy) u příležitosti blížícího se autorova životního jubilea. Dramaturg, dramatik a vysokoškolský profesor Jan Vedral (* 1955) v DnV vždy působil jako „dramaturg píšící“: nelze nevzpomenout jeho Urmefista (v režii Jana Kačera) či Mistra a Markétku (v režii Jaroslava Dudka) ze sklonku 80. let. Režisérka Natália Deáková, která je podepsána již pod vinohradskou inscenací Vedralovy dramatizace Kafkova Zámku, tak v těchto dnech se souborem spěje k červnové veřejné generálce v pořadí pátého autorova textu, jenž scénicky ožije v jeho domovském divadle.
–mil–
Jan Vedral:Režie:Premiéra:Kašpar H. (Dítě Evropy)Natália Deáková11. 9. 2015