Rádi bychom známé české přísloví, doporučující agilnímu kuchaři, aby si vyžral, co si navařil, obrátili do podoby lákavé divácké nabídky. Podobá-li se v něčem dramaturgie kuchařskému mistrovství, pak v tom, že úžasné pochoutky, které připravuje na jídelní lístek – repertoár divadla, nehodlá vychutnávat sama s okruhem svých nejbližších přátel, ale chce dosáhnout toho, aby si na nich pošmáklo co nejvíce gurmánů. Aby si však konzervativní hladovec ztracený mezi všemi nicneříkajícími názvy nakonec „na jistotu“ neobjednal obvyklou „svíčkovou se šesti“ (v našem případě tedy více divácky než herecky nezničitelného Brouka v hlavě), je dobré nechat z přípravny mezi vybírající alespoň zavonět to, čím bude nově servírované položka zajímavá.
Na září je připravena premiéra Krležova Rodu Glembayů s D. Havlovou, T. Töpferem O. Brouskem v hlavních rolích. Podáváme s přílohou v podobě odborné přednášky věhlasného specialisty na Krležovu tvorbu prof. Gasparoviće, která se uskuteční 14. 10. 2014 v 17 hod.
V nové zkušebně pokračuje volný cyklus malých skvostů české a slovenské dramatiky 16. 10. premiérou nestárnoucí komedie z šedesátých let Hodinový hoteliér. Režisér I. Rajmont už naplno zkouší s J. Satoranským a O. Vlachem dvojici dědků pamatujících ještě první republiku a protektorát, kteří pronajímají svůj kutloch mileneckému páru (P. Batěk a M. Frösslová). Autor Pavel Landovský popřál v nahraném vzkazu hercům hodně zdaru při hledání humoru a existenciality skryté v této hře o schopnosti unést svůj vlastní životní úděl a nečinit za něj odpovědným nikoho jiného. Hru budeme servírovat v souvislosti s významným životním jubileem jednoho ze služebně nejstarších vinohradských herců, Jaroslava Satoranského.
V listopadu pro několik málo repríz obnovujeme Čičvákovu inscenaci Frischovy Andorry s vynikajícími hereckými výkony O. Brouska, I. Uhlířové, V. Vydry,
S. Postlerové a E. Režnarové. Premiéru v tomto měsíci bude mít další inscenace tohoto talentovaného slovenského režiséra. Slavné Shafferovo drama talentu Amadeus láká diváky i inscenátory nejen tajemstvím spojeným s Mozartovou smrtí a rozporem mezi genialitou tohoto skladatele a pilnou průměrností jeho uměleckého soka Salieriho, ale také otevřenou formou zpovědi údajného vraha, kterému Bůh upřel talent. Veleroli Salieriho zkouší J. Dvořák, Mozartovu hudbu živě hraje jeho představitel O. Brousek, dále hrají I. Uhlířová, M. Novotný, L. Veselý, M. Holý, V. Svoboda a další.
V prosinci k premiéře dospěje světově úspěšná hra moderního klasika světové dramatiky Slawomira Mrožka Láska na Krymu. Autor tuto „komickou tragédii“ vytvořil roku 1993 v Mexiku. Po domnělém „konci dějin“, který podle některých (mýlících se) intelektuálů přinesl ve světě rok 1989, jej vedl k napsání těchto tří obrazů ukazujících prostřednictvím milostné zápletky stav společnosti v letech 1910, 1928 a 1992 „strach o Rusko A. P. Čechova“. V roce 2014 nabývá, žel, Mrožkova vize zániku lásky v individualistickém násilném sebeprosazování zvláštní jasnozřivosti. V režii Juraje Deáka hrají I. Řezáč, A. Elsnerová, P. Rychlý, L. Juřičková, V. Jílek, M. Frösslová, M. Dastlík a další.
Kromě toho se ovšem nabízí celý náš repertoár, který, jak věříme, dokáže uspokojit různé divácké chuti a nezkazit nikomu žaludek. A abychom už skončili s tím poněkud kulhajícím kuchařským příměrem: nás to, co jsme si pro vás předsevzali připravit, stejně nemine. I proto budeme rádi, když tento malý jen ze slov namíchaný aperitiv povzbudí vaši chuť naše divadlo navštívit.