Návrhy kostýmů - autorka Sylva Zimula Hanáková
Herecký život může vypadat zdálky lákavě, mít nádech něčeho výjimečného, ovšem pohled pod lupou ukáže, že obsahuje stejné všední dny, jako jakýkoliv jiný život. Jen emoce jsou v něm zřejmě větší. A když převládnou emoce negativní, může se stát, že spolu kolegové herci jedenáct let nepromluví… Takový je hlavní motiv komedie Neila Simona Vstupte! neboli Sunshine Boys, která se po třiceti osmi letech znovu vrací na jeviště Divadla Na Vinohradech.
Od doby svého vzniku se hra stala evergreenem světových scén, jen u nás byla uvedena patnáctkrát. Česká premiéra se v roce 1974 uskutečnila právě v Divadle na Vinohradech. V legendární inscenaci podali v režii Františka Štěpánka vynikající výkony pánové Vlastimil Brodský a Josef Bláha. Inscenace se dočkala stovky repríz. Navázat na tuto tradici je velkou výzvou pro celý inscenační tým a především samozřejmě pro představitele hlavních rolí Tomáše Töpfera a Viktora Preisse, kteří se mimochodem na vinohradském jevišti setkají po čtrnácti letech.
Předobrazem divadelních postav stárnoucích komiků Willieho Clarka a Ala Lewise bylo několik komediálních dvojic, které zažily vrchol své kariéry na Broadwayi na přelomu předminulého a minulého století. Pověstní svým špatným osobním vztahem byli například Joe Weber a Lew Fields, kteří dokonce společně vlastnili divadlo. Jejich scény byly založeny na totálním fyzickém protikladu, Weber s vycpaným břichem urážel vyzáblého Fieldse tak dlouho, až došlo na kopance a rány. Po více než třiceti letech se rozešli, přičemž po desetileté pauze uskutečnili jedno jediné společné vystoupení. Naopak nerozlučnou komickou dvojici utvořili Joe Smith a Charles Dale, přátelé z dětství. Proslavil je skeč „Doktor Kronkheit a jeho jediný žijící pacient“, který Neila Simona očividně inspiroval. Smith a Dale vystupovali ve stejné televizní show i ve stejném divadle jako Simonovy divadelní postavy. Pečlivě si připravili i poslední odpočinek – s manželi Daleovými je ve společném hrobě pochován i svobodný mládenec Smith a na náhrobku se skví nápis „Vyprodáno“. Třetí dvojicí, která Simona inspirovala, byli Edward Gallagher a Alfred Shean, mezi nimiž kvetly osobní rozpory a nepřátelství. Proslavil je především kuplet „Pan Gallagher a pan Shean“, jehož text aktuálně upravili podle toho, co právě diváky zajímalo, např.: „Životní náklady šly tak nahoru. / To je už lepší rovnou umřít. / Opravdu, pane Gallagher? / Naprosto, pane Shean.“
Vstupte! je evergreen světových divadelních scén
Když se Neil Simon v roce 1927 narodil, byla ještě Broadway plná vaudevillových divadel. Pojmenování tohoto specifického divadelního žánru podle jedné z verzí pochází z francouzského výrazu voix de ville, hlas města. Neil Simon svou hrou Vstupte! vzdal hold tomuto žánru živé zábavy a zároveň zachytil smutek ze zániku legend. Jeho postavy, stejně jako řada skutečných komiků, jsou odsouzeny k zapomenutí a dožití v domově důchodců. Jejich příběh ale díky Neilu Simonovi pokračuje, v rolích Willieho a Ala se znovu a znovu objevují vynikající herci. Divadlo je věčné právě díky schopnosti herců obdivovat práci svých kolegů a navázat na ni.
Neil Simon: Vstupte!
Režie: Martin Porubjak
Překlad: Ivo T. Havlů
25. 1. 2013 premiéra v DnV