Letošní osmdesátník Milan Uhde napsal v polovině osmdesátých let brilantní komedii Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl. Ne v županu jako Napoleon ve slavné Bozděchově komedii o slabostech mocných Světa pán v županu, ale v noční košili v ní figuruje filozof a revolucionář Karel Marx. Že jde o epizodu ze života Karla Marxe a jeho manželky Jenny, komedie nijak neskrývá. Její námět je historicky autentický; Karel Marx si v londýnské emigraci v časech velkého materiálního strádání skutečně zpestřil život ještě i tím, že se služkou své ženy zplodil nemanželského potomka, o kterého se pak postaral věrný „anděl“ Bedřich Engels. Uhde ve svých vzpomínkách popisuje rozpačitou reakci bývalých marxistů-leninistů poté, co hru v kroužku chartistických přátel poprvé přečetl. Hra byla obviněna z toho, že pošpinila vše, co některým z nich bylo svaté. A to určitě ne proto, že v účinné komediální nadsázce těžila z bizarního obrazu nepůvabného privatissima otců ideologie, k níž se hlásila totalita. Šokující bylo, že komediálními prostředky poukázala na základní problém této ideologie: myslitelé, kteří hodlají revolucí změnit celý svět a za cenu krvavých obětí upravit podle své morálky vztahy mezi třídami, nemají ani tolik mravnosti a vkusu, aby dokázali přijatelně uspořádat svůj soukromý život a vztahy ve vlastní rodině. Můžeme snad parafrázovat název jednoho z děl oněch „klasiků“, kteří se zde stali žánrově komickými postavami: „Podíl smíchu na polidštění pomníků“.
Uhdeho hra byla uváděna v 90. letech v době ikonoklasmu obrazů totalitní ideologie. Vracíme se k ní – u příležitosti dramatikova životního jubilea – jako k jednomu z nejpronikavějších českých projevů obranné funkce smíchu. Dnes nás už sotva bude šokovat zjištění, že revolucionářské ikony nebyly geniálními futrály neomylnosti a dokonalosti, ale slabými, chybujícími, a vlastně pochybnými lidmi. Co ale může právě dnes zaznít s velkou účinností, je obraz toho, jak „majitelé“ sebejistě vytrubovaných pravd o snadné nápravě složitého světa velkoryse přehlížejí i ve vlastním životě lidské aspekty, které je usvědčují ze lži.
Komedii Milana Uhdeho studuje režisér Jan Burian, který si do prostoru Studiové scény „odběhl“ z ředitelny Národního divadla. V roli Karla Marxe se na Vinohradech představí nový člen souboru Tomáš Pavelka, spolu s ním hrají Andrea Černá, Zuzana Vejvodová a Otakar Brousek.
–dral–