V pondělí 7. března si během slavnostního večera na Studiové scéně Divadla na Vinohradech herci a spolupracovníci Divadla na Vinohradech převzali ocenění v třetím ročníku ankety August – cena vinohradského diváka. Podrobněji se k letošním výsledkům a k předání cen vrátíme za měsíc. Bohatou fotogalerii najdete už nyní na webu.
Nejlepší inscenací uplynulé divadelní sezony byl vyhlášen Shafferův Amadeus v režii Martina Čičváka
Kritika po premiéře vinohradského Amadea mj. poznamenává: „Čičvákův Amadeus je příkladem neokázalého, z textu vycházejícího a zvládnutého tématu v prostoru velkého jeviště, kde slovo, scénografie, hudba i herecká akce tvoří jeden logický a emotivně působivý celek.“
Amadeus byl oceněn také v kategorii nejlepší scénografie a kostýmy (Tom Ciller a Marija Havran) a v kategorii za nejlepší hudbu a herecký výkon pro Ondřeje Brouska
K hereckému výkonu Ondřeje Brouska ještě jeden postřeh divadelní kritiky: „Brousek dokáže mnoha prostředky postihnout Mozartovu posedlost hudbou i výlučnost génia neschopného praktického života. Jeho Mozart se na scéně doslova stravuje vlastní energií.“
V kategorii nejlepší ženský herecký výkon zvítězila Dagmar Havlová, oceněná za roli Baronky Castelli-Glembayové v Krležově dramatu Rod Glembayů (režie Martin Huba)
V osobním rozhovoru s dramaturgem inscenace ocenil chorvatský teatrolog a znalec většiny nastudování Glembayů prof. Darko Gašparovič výkon D. Havlové slovy: „Nesporně jedna z nejpřesvědčivějších Casteliček, kterou jsem kdy viděl. Herečku schopnou zahrát takto, s přehledem a nadhledem, všechny rozpory této parvenue, pohybující se s arogantní sebejistotou v nejvyšší společnosti a citově vydírat nejen postavy hry, ale i publikum, dnes v chorvatském divadle snad ani nemáme. Excelentní Baronka!“
Cena za výjimečný umělecký výkon v uplynulé sezoně byla uměleckým vedením Divadla na Vinohradech udělena Ivanu Řezáčovi za roli Ivana Nikolajeviče Zachedrinského v inscenaci hry Slawomira Mrożka Láska na Krymu (režie Juraj Deák) s přihlédnutím k postavě Kohokoli v inscenaci Hofmannsthalova stejnojmenného mysteria (režie Jaroslava Šiktancová)
Ivan Řezáč vytvořil s hlubokým vnitřním porozuměním pro absurdní ráz Mrożkova textu účinný a detailně promyšlený portrét ruského intelektuála. Spolu s postavou prochází moderními dějinami Ruska, zvěrohodňuje krkolomné peripetie své postavy a neuchyluje se v hereckých prostředcích ani k povrchní karikatuře, která se z textu nabízí, ani k plochému patosu, který je umožněn aktuálním společenským přesahem textu.