2022
2023
DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2022/2023 / III – LISTOPAD
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
PŘIPRAVUJEME
Barbora Mašková
Otakar Brousek ml. a Andrea Černá ve scénickém čtení Děkuji za nezdar, věnovaném osobnosti Karla Kryla, r. Barbora Mašková, 2019MF Dnes, 4. února 2020: Adam Vojtěch: „K panice není důvod, mnohem pravděpodobnější zabiják, který na nás číhá, je běžná chřipka.“
iRozhlas.cz, 1. března 2020: V Česku jsou první tři nakažení koronavirem. Všichni přicestovali ze severní Itálie.
CT24.cz, 12. března 2020: Nouzový stav. Vláda zakázala akce s více než 30 lidmi.
Scénické čtení z cyklu Nepodvolení s názvem Ferdinand Peroutka byl gentleman se mělo na Studiové scéně Divadla na Vinohradech konat už v březnu 2020. Mělo navázat na čtení z Noci divadel 2019 Děkuji za nezdar, věnované Karlu Krylovi. Tento cyklus pak měl být završen scénickým čtením věnovaným Ivanu „Magorovi“ Jirousovi Drž hubu a nic se ti nestane.
V době, kdy text o Ferdinandu Peroutkovi vznikal, byla kauza ohledně omluvy prezidenta republiky za neexistující článek „Hitler je gentleman“ v plném proudu. Idiom pro hledání fiktivních, či minimálně neprůkazných informací „vlevo dole“ tou dobou už zlidověl, přesto jakékoli uznání pochybení bylo v nedohlednu. Cítili jsme tehdy potřebu prozkoumat, o čem Ferdinand Peroutka skutečně psal, v jakých podmínkách a mantinelech se musel pohybovat a jak to v jeho případě bylo s tou údajnou „fascinací intelektuálů zrůdným učením“.
Přítomnost, 26. dubna 1939: Ferdinand Peroutka – „Dynamický život“: „Německá říše oslavila padesáté narozeniny svého vůdce Adolfa Hitlera způsobem, který odpovídá všem oněm pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let své vlády svému národu přinesl. Jak dnes věci stojí, nemají Němci nikoho, koho by ve své Walhalle, ve své galerii národních hrdinů, postavili výše.“
Článek „Dynamický život“, který napsal Ferdinand Peroutka už v době protektorátní, tedy v době, kdy média podléhala důsledné cenzuře, byl v průběhu hledání článku výše zmíněného nejčastěji dáván do spojitosti s jeho titulní tezí, tedy s tvrzením, že „Hitler je gentleman“. Na podporu prezidentova výroku byly často skandalizujícím způsobem vytahovány na světlo jednotlivé věty vytržené z kontextu pečlivě konstruovaného článku, nesoucího myšlenky hájící právo Čechů na sebeurčení způsobem, který mohl cenzorovi zůstat skrytý. Nezůstaly však skryté dlouho. Peroutka na jejich základě putuje do vazby a následně do koncentračních táborů Dachau a Buchenwald. Ovšem stejná slova, která byla nepohodlná nacistům, jsou po návratu do třetí republiky nepohodlná i komunistům. Představitele první republiky zkrátka musely oba totalitní režimy systematicky odstraňovat. Peroutka vidí, jak je svoboda v zemi postupně oklešťována. Snaží se s rodícím se komunistickým zřízením bojovat, ovšem jeho apely na svobodu slova zůstávají nevyslyšeny. Nejen že jeho snahy o konstruktivní debatu nepadají na úrodnou půdu, jeho jméno je rovněž vláčeno bahnem, podobně jako na počátku protektorátu. Peroutka se tedy rozhoduje pro emigraci.
Revue Dnešek, 1947: Ferdinand Peroutka: „Vyloupněte z dvacetiletého díla novinářova dvacet úryvků, zbavte dvacet vět souvislostí, do nichž byly zasazeny, zamlčte, co bylo před tím a co potom, a uděláte přívržence agrárníků z muže, jenž proti nim bojoval. (…) Jak je možno tak lhát a nestydět se?“
Zpětně je zjevné, že v kontextu turbulentních historických událostí, které měly k demokracii daleko, bylo možné, a dokonce nutné s fakty tímto způsobem nakládat. Černobílé dělení na viníky a oběti umožňovalo snadno se zbavovat nepohodlných osob. V demokratické společnosti však předpokládáme, že neopodstatněné očernění jiné osoby je zavrženíhodné, a očekáváme za takové jednání omluvu. A proto:
CT24.cz, 14. srpna 2020: Stát se za Zemanův výrok o Peroutkovi zatím neomluví. Ministerstvo financí se obrátilo na Nejvyšší soud.
E15.cz, 14. října 2021: Ministerstvo financí se musí omluvit za Zemanův výrok o Peroutkovi, potvrdil Nejvyšší soud.
iDnes.cz, 5. listopadu 2021: Spor o Peroutku skončil. Za Zemana se nakonec omluvila Schillerová.
Ve scénickém čtení, které pro vás připravujeme na letošní Noc divadel – tedy na 19. listopad – se prostřednictvím textů Ferdinanda Peroutky, ale i dalších úryvků z dobového tisku zamýšlíme nad tím, jakým způsobem média spoluutvářejí naše vnímání okolního světa a jak nebezpečná může být redukce názoru či situace na jednu z kontextu vytrženou větu. Těšit se můžete na herecké výkony Tomáše Pavelky, Simony Postlerové, Kryštofa Rímského a Viktora Javoříka. Režie Barbora Mašková. Uvádíme na Studiové scéně, vstup zdarma, z důvodu kapacity hlediště je třeba si rezervovat vstupenku v rezervačním systému na webu DnV.