2022
2023
DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2022/2023 / I – srpen/září
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
PREMIÉRA
Nejslavnější scénická detektivka – Past na myši
Jan Vedral
První premiérou 115. sezony Divadla na Vinohradech bude v říjnu inscenace detektivní hry Agathy Christie Past na myši. Dojde k ní (bez pár týdnů) sedmdesát let poté, co byla původní londýnská inscenace uvedena ve své slavné „first night“, a zahájila tak kariéru nastudování dramatického díla, která nemá v dějinách divadla obdoby.
První čtená zkouška detektivky Past na myši
K onomu věhlasnému „opening“, tedy světové premiéře Pasti na myši, došlo 25. listopadu 1952 v Ambassadors Theatre a od té doby se původní inscenace hraje nepřetržitě dodnes. Přestěhovala se sice do menšího sálu St. Martin’s Theatre (se 490 sedadly) a během covidových lockdownů byl cyklus každotýdenních devíti představení přerušen, nicméně při svých sedmdesátých narozeninách se dočká bezkonkurenčních 28 000 repríz! Podoba původní inscenace je striktně dodržována, ale samozřejmě se postupně mění – jak herečky a herci stárnou – obsazení rolí. V osmi postavách hry se v něm vystřídalo 460 britských herců. Londýnská inscenace Pasti na myši, jejíž návštěvu vám nabídne každý solidní londýnský turistický průvodce, tak právem aspiruje nejen na zápis mezi Guinnessovy světové rekordy, ale i do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Samozřejmě že podobný superhitový megaúspěch se ve světě kulturního průmyslu už tak trochu jako perpetuum mobile generuje sám ze sebe. Prvotní silný hybatel, který fenomén nejuváděnější inscenace nastartoval, tkví přirozeně v samotné dramatické předloze a v producentském umu, s nímž byla roku 1952 Past na myši světovému obecenstvu naservírována.
Na začátku padesátých let už byla spisovatelka Agatha Christie (1890–1976) velmi čtenou a populární autorkou detektivních románů. Neodříkala se ani spolupráce s divadly. Roku 1947 napsala na žádost BBC rozhlasovou hru Tři slepé myšky jako dárek k narozeninám královny matky. V předtelevizních časech měla rozhlasová hra úspěch a ohlas, autorka nechala napínavou zápletku chvíli uležet a po pěti letech ji rozvinula do hry Past na myši. Traduje se, že sama předpovídala původní inscenaci asi půlroční scénickou existenci (odpovídající zhruba úctyhodným 150 reprízám). Spletla se. Její vnuk Mathew Prichard, který od babičky dostal ke svým desátým narozeninám dárek v podobě práv na uvádění hry a na tantiémy z jejího provozování, byl velkoryse obdarován jakousi novodobou obdobou fenoménu „hrnečku vař“.
Scénicky výhodné je to, že Christie děj hry téměř aristotelsky (tedy s jednotou děje, času a místa) umístila do penzionu odříznutého od světa sněhovou kalamitou, kde se schází opravdu pozoruhodná společnost osmi svérázných postav, z nichž jedna je vrahem. Každý je podezřelý a řadou dramatických obratů nás autorka provede až k překvapivému finále, v němž je skutečný zločinec usvědčen a dopaden. A právě ta rafinovaná hra, ve které se podezření diváků stěhuje doslova z postavy na postavu a potřeba vyluštit hádanku (a zabránit další vraždě) stupňuje napětí, je oním jedinečným zdrojem úspěchu hry.
Úspěchu Pasti na myši pomohl i producent Peter Saunders. Ten – s jedinou výjimkou – uvedl na scénu všechny divadelní hry a adaptace z pera „královny zločinu“. Past na myši opatřil několika podmínkami, které pomohly hru proslavit. Publikum je žádáno, aby nevyzradilo vyústění hry, a umožnilo tak dalším a dalším divákům prožít onu vzrušující a nebezpečnou hru na luštění rébusu. Po čase byla sice prodána filmová práva, ale s podmínkou, že „film je možno natočit, až z londýnského jeviště zmizí původní nastudování hry“. Filmaři tedy stále čekají, kromě těch ruských, kteří se svým národním svérázným přístupem k mezinárodnímu právu natočili Past na myši roku 1990. I každé divadelní uvedení je podmíněno řadou licenčních omezení, která této detektivce stále zaručují jistou exkluzivitu.
V českých divadlech se od roku 1947 dočkala díla A. Christie 102 nastudování. Past na myši byla dosud uvedena v 31 inscenacích. V Divadle na Vinohradech toto dílo moderní dramatické klasiky uvádíme poprvé. Režisérem inscenace je Jan Burian, hrají: A. Krejčíková, R. Rázlová, S. Rychlíková, O. Kraus, A. Procházka, P. M. Cibulka, O. Brousek ml. a V. Javořík. Premiéra 15. října 2022.