PŘIPRAVUJEMEŽivot nikdy nebyl jednodušší
Barbora Hančilová
Foto z první čtené zkoušky
Na Studiovou scénu Divadla na Vinohradech vtrhne v květnu 2018 mladá generace herců a tvůrců s komedií o negativech pozitivního myšlení.
Současná hořkosladká komedie z pera autorky Magdaleny Frydrych Gregorové představí divákům postavy, které se vyrovnávají s životními traumaty a tlakem společnosti. Postavy Ulit často mluví různými jazyky: některé mluví ve frázích odposlechnutých z příruček pozitivního myšlení, jiné se na obranu před tímto tlakem uzavřely do brnění cynismu a negativity. Jak spolu tyto dva póly mohou komunikovat? A mohou vůbec?
Nejzřetelněji se téma neporozumění objevuje ve vztahu dvou ústředních postav: sester Věry (Zuzana Vejvodová) a Radky (Tereza Terberová). Radka po nehodě ochrnula – a teď se utápí v beznaději. Její sny o zářné budoucnosti ztroskotaly a ona se s novou realitou nedokáže vyrovnat. Její sestra Věra se jí oproti tomu snaží vnutit svůj rozzářený pohled na svět – je čerstvě zamilovaná a vše vidí v pastelových barvách. Její nový kluk Marek (Marek Lambora), učitel hry na keyboard, je zastáncem pozitivního myšlení, kterému věří až fanaticky. Na tuto novou „víru“ ho obrátila terapeutka Hedvika (Antonie Talacková). Zdá se, že má se svým učením úspěchy – Ota (Viktor Javořík), který přišel při nešťastné nehodě o nohu, jí také velmi věří. Dokáže někdo z nich vylákat Radku z ulity, do které se uzavřela? Třeba Oto, který si prošel podobnou zkušeností jako ona? Ale možná potřebuje Radka jen čas a možnost se v klidu nadechnout.
O fenoménu asociality u mileniálů se dnes mluví především v Japonsku, kde se tento jev označuje jako „hikikomori“. Tito lidé se cítí natolik atakováni přemírou možností, reklamních nabídek a informací, že se raději docela uzavřou před světem. V Ulitách podobným procesem prochází i Hanka (Jana Kotrbatá), Věřina kamarádka, a František. Hanka se rozhodla dát si s Františkem pauzu – zdálo se jí, že je na ní moc závislý, touží po svobodě. František (Ondřej Kraus) je moderátor v nočním pořadu v rádiu a od odluky s Hankou se čím dál víc uzavírá před světem. Podaří se jim znovu najít společnou řeč? A co když je nejlepší cestou ke smíření... mlčení?
Osobní svobodu v nejužších mezilidských vztazích hledají všechny postavy. Balancují na hranici závislosti na druhých a osamělosti. Právě rovnováha těchto dvou principů v partnerských i rodinných vztazích jim snad dodá určitou míru klidu a vyrovnanosti.
Scénograf Hynek Petrželka i kostýmní výtvarnice Helena Tavelová zvolili pro výpravu pastelové barvy, inspirovali se vizualitou reklamy. „Tenhle svět nezná černou,“ komentuje to Tavelová. Světlé barvy mají evokovat reklamní svět plný obrazů dokonalého štěstí. Postavy Ulit by takové životy rády žily, rády by naplnily své sny o krásném životě, které si utvořily na základě reklam, filmů a vyretušovaných obrázků na sociálních sítích. Tak snadné to ale bohužel není.
Generace mileniálů chce v této komedii porozumět sama sobě, a umožňuje tak i starším generacím, aby porozuměly svým dětem a vnukům. Ulity uvádíme v cyklu Česká a slovenská komorní hra na Studiové scéně Divadla na Vinohradech. Premiéra této černohumorné komedie v režii Alžběty Burianové proběhne v květnu 2018.