Tomáš Töpfer a Dagmar Havlová Veškrnová na čtené zkoušce inscenace Lev v zimě
V říjnu 2017 uvedeme na velkém jevišti premiéru slavné hry Jamese Goldmana Lev v zimě, kterou budou diváci znát z její Oscary ověnčené filmové verze s Peterem O’Toolem a Katherine Hepburnovou v hlavních rolích. Samotná hra z roku 1966 získala mnoho cen a oblibě se těší i v současnosti. Hra v sobě pojí množství velmi přitažlivých aspektů: historické reálie
12. století, dramatický boj o moc i brilantní, velmi svižně a vtipně napsané dialogy, které hru místy přibližují až ke konverzační komedii.
Na historickém pozadí událostí situovaných autorem Jamesem Goldmanem do období Vánoc roku 1183 se odehrává napjaté rodinné drama. Divák pozoruje zákulisí mocenských sporů o trůn tehdy obrovské anglické říše. Stárnoucí král Jindřich (Tomáš Töpfer) sezve na zámek Chinon ve Francii svou odcizenou manželku Eleanoru (Dagmar Havlová Veškrnová), mladičkou milenku Alici (Tereza Terberová), své tři syny Richarda (Ondřej Brousek), Bohumíra (Marek Holý) a Jana (Viktor Javořík) a k tomu ještě francouzského krále (Daniel Bambas). Hra o trůn může začít.
Všichni tři synové Jindřicha a Eleanory zoufale touží po koruně. Jindřich podporuje nejmladšího, ale nejprostoduššího Jana, Eleanora nejstaršího Richarda Lví srdce a prostřední Bohumír musí bojovat sám za sebe. Za touhou po moci se snad skrývá ještě elementárnější touha po vzájemné lásce a důvěře, která je však v téhle rodině silně narušena. Nikdo tu nevěří a nesmí věřit nikomu. Intriky se zaplétají a každý uzavírá spojenectví s každým. Klid a mír Vánoc tu není dopřán nikomu a nejméně králi Jindřichovi. Rodina, která by měla být místem, kde se cítíme nejbezpečněji, se stává bojištěm. Nahlížíme do kuchyně (či spíše ložnic) králů a objevujeme tu jedince se silnou vůlí, ale křehké ve své emoční vyprahlosti.
Původ sporů nemusíme totiž snad vidět ani tolik v ambicích princů bažících po dědictví jako spíše v rozpadlém, katastrofálním stavu manželství jejich rodičů. Autor až freudovsky ukazuje, jak rozpad vztahu ovlivňuje počínání dětí a jak zapříčiňuje jejich nedůvěru ve svět a v sebe navzájem. Vášnivá nenávist Jindřicha a Eleanory pramení z jejich dřívější vášnivé lásky. Vášeň nevyhasla, jen se přetavila do podoby tvrdého kovu. Bývalí manželé rozehrávají souboj vůlí a intelektů, kde každý z hráčů je nadán od autora velkým vtipem a pohotovostí, jež zaručují strhující podívanou.
Hra promlouvá o nefunkčních rodinných vztazích, a působí proto stále moderně. I pro mnoho z nás jsou Vánoce problematickým časem, kdy místy zatoužíme po zkáze svých nejbližších. Naše násilné představy se však díkybohu většinou nerealizují. Na rozdíl od královské rodiny ve hře Lev v zimě nemáme po ruce armády, které bychom povolali proti odcizenému otci či manipulativní matce. Nejsme ani v pozici krále, abychom označili potomstvo za vlastizrádce a uvrhli je do vězení jiného než domácího. Kromě rozdílné doby a prostředků je však tahle rodina stejná jako jakákoli jiná. Jak poznamená královna Eleanora: „Nu což, každá rodina má své výkyvy."
Režie této historické komedie s psychologickými prvky se ujal Jan Burian, výpravu připravuje Karel Glogr.