SRPEN
ČERVENEC
LEDEN
SRPEN
ČERVENEC
PROSINEC
BŘEZEN
LEDEN
ČERVEN
ÚNOR
DUBEN
KVĚTEN
ZÁŘÍ
ŘÍJEN
LISTOPAD
ÚNOR
BŘEZEN
DUBEN
KVĚTEN
ČERVEN
ZÁŘÍ
ŘÍJEN
LISTOPAD
PROSINEC
Tajemnice Vendula Slaninová od svého stolu organizačně řídí divadlo.
Závěrečný díl seriálu o divadelním zákulisí věnujeme důležité profesi tajemnice uměleckého souboru. U ní se totiž všechno v divadle sbíhá, musí o všem vědět a v podstatě organizačně řídí divadlo. Na této „horké židli“ sedí na Vinohradech už víc než 17 let Vendula Slaninová.
Na místo tajemnice nastoupila v březnu 1999, předtím pracovala několik let jako sekretářka ředitelky Jiřiny Jiráskové. Post tajemnice převzala po Evě Jarolímové, která po osmnácti letech odcházela do důchodu. Před ní působila v DnV dlouhá léta na této pozici paní Jarmila Gybasová; vinohradské tajemnice jsou prostě dámy s dlouholetou profesní výdrží. Eva Jarolímová předala nástupkyni postupně veškeré své profesní zkušenosti, z nichž většinu Vendula při své práci stále využívá.
Vzhledem k tomu, že výraznou část své pracovní doby tráví současná tajemnice telefonováním, nabízí se otázka: Jak mohly její předchůdkyně tuto práci dělat bez mailu a mobilu?
„Všichni herci byli v divadle zaměstnaní a k jejich povinnostem patřilo sledovat ferman (rozpis zkoušek a představení) a každý den kolem poledne si v divadle telefonicky ověřit, co se večer hraje a co se bude zkoušet,“ vysvětluje Vendula. „Dodnes to dělá třeba Sváťa Skopal, který – z vlastního rozhodnutí – nemá mobilní telefon. V současné době ovšem hostuje na Vinohradech mnoho herců, kteří mají i řadu dalších závazků, v souboru je asi 85 lidí a bez moderních komunikačních technologií, zejména bez mobilu, by bylo obtížné se s nimi spojit.“
Běžný den tajemnice uměleckého souboru je značně dynamický. Ráno dostává Vendula na stůl prezenční listinu herců a členů mimického sboru, kteří účinkovali ve včerejším představení (z toho pak připraví hlášení pro účtárnu kvůli honorářům hostujících herců), a hlášení inspicienta tohoto představení. Pokud je v něm upozornění na nějaký technický problém, předává jej příslušným kolegům k řešení. Před desátou hodinou, kdy začínají zkoušky, se za tajemnicí zastaví inspicienti právě zkoušených inscenací a znovu přicházejí i kolem poledne domluvit se ohledně plánu zkoušek na následující den. Během dne Vendula vyřizuje řadu administrativních záležitostí, týkajících se například autorských a hereckých smluv.
Ve vitríně hned vedle služebního vchodu do divadla
visí denní i týdenní fermany.Mezi nejdůležitější povinnosti tajemnice patří příprava denního a týdenního fermanu, což je vlastně rozvrh všech činností v divadle v rámci dne a týdne. Je to závazný dokument, určující všem složkám divadla, co kdy mají dělat, obsahuje informace o tom, kdy a kde se zkouší (na jevišti, ve zkušebně…), kteří lidé jsou k tomu třeba a co všechno musí být připraveno, ale třeba i informace týkající se zajištění provozu při mimořádných akcích… Denní ferman na příští den má Vendula hotový ve 13 hodin, ferman na celý příští týden dostávají všichni v pátek odpoledne.
Tajemnice souboru také vytváří měsíční program divadla. „Je třeba dát dohromady herce z jednotlivých inscenací,“ vysvětluje Vendula, „což obnáší v předstihu zjistit buď přímo od nich nebo od jejich manažerů či z dalších divadel jejich veškeré závazky i volné termíny a podle ,průniku těchto možností‘ pak navrhnout měsíční program. O herce se musíme ,podělit‘, zejména v případech těch velmi vytížených, jako je třeba Ivan Trojan, který donedávna hrál v oblíbeném Broukovi v hlavě. S kolegyněmi tajemnicemi z jiných divadel si vycházíme vstříc, jinak by to nešlo, to by denně hrála tak dvě divadla v republice.“ Herci jsou také lidi a nemoci se nevyhýbají ani jim. S tím souvisí zřejmě nejdramatičtější povinnost tajemnice: pokud někdo z herců náhle onemocní, snaží se zajistit na večer náhradní představení. „Nejdřív musím o změně informovat techniku – je třeba zastavit kamion, který každé ráno do divadla naváží kulisy na večerní představení. Pak se spojím s uměleckým šéfem a ředitelem divadla a také musím informovat obchodní oddělení. Pokud onemocní herec hrající menší či vedlejší roli, řeší se, zda může někdo za onemocnělého kolegu „zaskočit“ a roli večer odehrát nebo přečíst z textu, párkrát také přijel roli zahrát někdo z hereckých kolegů z jiných divadel, která zrovna mají stejnou inscenaci na repertoáru. V takovém případě je třeba zorganizovat kompletní záskokovou zkoušku před představením. Pokud varianta záskoku není možná, Vendula rychle zjistí, jaké představení by se dalo večer hrát, a pak musí u všech obvolat všechny herce a ověřit, zda mohou večer účinkovat. Náhradní titul pro večerní představení by měl být definitivně upřesněn cca do 12 hod. V nejkrajnějším případě se na základě rozhodnutí vedení divadla představení zruší a večer se nehraje, to se však stává jen málokdy.
Má vůbec divadelní tajemnice někdy klid? „Jen o prázdninách,“ směje se Vendula, „a to pouze relativní.“ Během sezony musí být v divadle i v sobotu, protože podle nepsaného zákona je v divadle přítomna tajemnice nebo její kolegyně Vilma Klanicová vždy, když se zkouší nebo hraje „naše“ představení. Neděle jsou volné.
Může vůbec tak ostřílenou tajemnici něco překvapit?
„Když jsou všichni zdraví a nic nečekaného se neděje. Kéž by to bylo co nejčastěji!“