DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2021 / 2022 / X - ČERVEN
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
TŘI OTÁZKY
Zpěvačka Iva MarešováInscenace Dům Bernardy Alby je už druhou spoluprací skupiny RAZAM s Divadlem na Vinohradech, poprvé jste spolupracovali na Baladě pro banditu. Obě inscenace jsou velmi odlišné, jak vnímáte rozdíl mezi nimi vy?
Balada pro banditu je původní dílo autorů Miloše Štědroně a Milana Uhdeho, a pracovali jsme tedy s již hotovými skladbami. Svým slovanským duchem nám jsou písně z Balady dost blízké a to nám dovolilo přistoupit k jejich novému zaranžování pro nás celkem přirozeným způsobem. Aranžovali jsme je v podobném duchu, ve kterém pracujeme s naší autorskou hudbou. Zároveň jsme se snažili ctít podstatu, se kterou autoři Baladu tvořili. Nové aranže se rodily s lehkostí, protože jako kapela jsme na sebe dlouhá léta zvyklí. Ta sehranost je na takové práci určitě hodně znát. Byla to pro nás nádherná zkušenost. Herci ze souboru jsou úžasní profesionálové a dali práci s námi maximum svých možností a na představení je to vidět a slyšet. Oproti tomu hudbu k inscenaci Dům Bernardy Alby jsme komponovali od samého základu sami a byl to zcela jiný přístup k práci. Balada se skládá z jednotlivých písní, ale v představení Dům Bernardy Alby je 60 hudebních vstupů, které mají v divákovi zanechat výrazný pocit, ale zároveň nepřetlouci to, co se děje na jevišti. Když jsme s Jurajem Deákem poprvé hovořili o tom, jak s hudbou pro toto představení pracovat, říkal, že by rád, aby měl divák pocit, že se dívá na film, v němž je skvělá filmová hudba, kterou si zapamatuje a zároveň si díky ní o to víc odnese pod kůží i to, co přinášejí herci a samotný příběh. Bylo to pro nás velice inspirující.
Jak tedy hudba k inscenaci Dům Bernardy Alby vznikala?
V prvé řadě bych chtěla poděkovat režisérovi Juraji Deákovi, že nám dal důvěru a ke spolupráci nás přizval. Jeho záměrem bylo, aby hudba byla maximálně o jedné až dvou kytarách a perkusích a aby nesla prvky flamenca. Proto jsme ke spolupráci přizvali skvělého íránského kytaristu a zpěváka Shahaba Tolouie, který ve Španělsku flamenco studoval. Jeho feeling je pro celkové vyznění hudby k inscenaci nepostradatelný a jsme moc rádi, že se k nám jako spolutvůrce přidal. Na přání a připomínky režiséra jsme zkomponovali několik nosných témat, ze kterých si pak sám vybral jednotlivé části a poskládal je do samotného děje. Tím vzniklo již zmiňovaných 60 hudebních vstupů. Některé jsou ve formě celých písní, a některé jsou naopak velmi krátké a dotvářejí atmosféru toho, co se děje na jevišti. Autor většiny skladeb Radek Doležal (bubeník RAZAM) je zahrál a natočil nejprve na klavír a později jsme se sešli s Michaelem Vašíčkem (kytarista RAZAM) a Shahabem Tolouiem (Shahab Tolouie Trio) na zkouškách, kde jsme skladby aranžovali pro kytary, basu a perkuse. Texty k písním vznikly tak, že jsem je já napsala v češtině a Shahab Tolouie je přeložil do španělštiny.
SRadek Doležal složil pro inscenaci Dům Bernardy Alby většinu hudby.tejně jako v Baladě pro banditu je i v inscenaci Dům Bernardy Alby hudba živá a spoluvytváří představení. Liší se jednotlivá představení této inscenace svou atmosférou, rytmem nebo reakcí publika tak, že by těmto nuancím bylo třeba přizpůsobit i hudbu a váš zpěv?
Není zcela běžné hrát a zpívat, jako v rámci představení Dům Bernardy Alby, takto „nastříhanou“ scénickou hudbu živě a musím přiznat, že zakomponovat do děje se správnou mírou, intenzitou, náladou a přesností všechna hudební čísla je celkem náročné. Nicméně je to skvělá a obohacující zkušenost. Balada je pro nás v tomto ohledu, myslím, trochu snadnější. Můžeme si v ní dovolit v rámci jednotlivých jasně daných písní víc improvizací podle momentální nálady, můžeme si podle situace na jevišti hrát mnohem víc s mírou vášně, se kterou muzikanti hrají, ladit se na energii celého souboru, a naopak. Bernarda je daleko subtilnější a niternější. Herečky na jevišti jsou famózní a je třeba mít hodně pokory k jejich výkonům. Musíme udržet intenzivní energii, ale zároveň je třeba ji daleko víc držet na uzdě. Občas je to pro nespoutané hudebníky až jogínské cvičení. Kdybych to měla říci jednou větou a jednoduše, hudba k Baladě je určující a hudba k Domu Bernardy Alby je podporující. Ale ráda bych řekla ještě jednu věc, kterou jsem si při spolupráci s Divadlem na Vinohradech uvědomila. Není to jen hudba, která dokáže podpořit inscenaci, ale naopak i divadlo podporuje hudbu. Mnohé skladby by samy o sobě neměly možnost vyznít, pokud by je herci nepodpořili svým uměním. Je to krásná synergie, kdy součtem dvou prvků vzniká hodnota, která je vyšší než jen součet těch dvou.
- paul -