DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2021 / 2022 / X - ČERVEN
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
PŘIPRAVUJEME
Jan Vedral
„Detektivní hra na scéně Divadla na Vinohradech? Úpadková literatura? Je to vůbec patřičné?“ Už vidíme zvednutá obočí těch, kteří o našem divadle rádi vynášejí soudy, aniž by do něj chodili.
Nuže – ano! Na vinohradské jeviště přece patří klasická činohra ve svých nejrozmanitějších žánrech. A tak se na konci září objeví v našem repertoáru hra královny detektivní literatury Agathy Christie Past na myši. Ani sebevětší šťoura nemůže tomuto dílu upřít jeho zcela výlučné postavení v kánonu moderního dramatu.
Čtená zkouška detektivky Past na myšiJednak bychom těžko hledali někoho, kdy by neznal jméno slavné autorky a přinejmenším dvou jejích osobitých detektivů – Hercula Poirota a slečny Marplové. Svérázná spisovatelka, které její „úpadková“ tvorba vynesla mimo jiné vysoká ocenění z rukou britské královny, je po Shakespearovi vůbec nejvydávanějším světovým autorem. I když započítáme nadsazenost marketingových údajů, těžko zpochybníme, že se její knihy dočkaly víc než dvou miliard (ano, miliard, to je ta číslice, která má devět nul!) výtisků a že byly přeloženy do víc než stovky jazyků. A tak jsou díla Agathy Christie po Bibli nejpřekládanějším textem na světě. Však jich také není málo, autorka napsala kolem osmdesátky titulů, z toho hned sedm původních her určených pro divadelní provozování.
Početní nejistota v předchozích údajích vychází jednak z toho, že se stále ještě objevují a identifikují její texty (psala i pod pseudonymy), jednak z toho, že zkrátka není v lidských silách spočítat všechny na světě vytištěné autorčiny knihy. A to tím spíš, že některé země se neobtěžují respektem k autorským právům. (Tak třeba v Rusku natočili roku 1990 načerno Past na myši jako film, jakkoli to Agatha Christie po úspěchu divadelního uvedení hry přísně zakázala a filmová společnost, která legálně práva na zfilmování před desítkami let zakoupila, dodnes marně čeká, až bude splněna autorčina smluvní podmínka: „Film je možno natočit, až z londýnského jeviště zmizí původní nastudování hry.“)
Regina Rázlová (Paní Boleyová) a Aleš Procházka (Major Metcalf)
na čtené zkoušce Pasti na myšiA to je druhý důvod nezpochybnitelné klasičnosti Pasti na myši. Na přání BBC napsala Agatha Christie roku 1947 rozhlasovou hru Tři slepé myšky jako dárek královně matce k narozeninám. Zápletku pak přetavila do podoby povídky, ta sice vyšla v USA, ve Velké Británii ale nikdy, protože autorka se k příběhu vrátila ještě jednou. V listopadu roku 1952 tak měla Past na myši v Londýně svou premiéru! A toto nastudování se, považte, hraje dodnes – v St. Martin’s Theatre v Londýně 9× týdně, nepřetržitě (pouze s covidovou výlukou). V listopadu tak inscenace oslaví své sedmdesáté narozeniny, a to už dnes je nejdéle uváděným nastudováním dramatu na celém světě! Dočkala se 28 tisíc (ano, tisíc, to je ta číslice s třemi nulami!) repríz!
Samozřejmě že v londýnské inscenaci, na kterou vás upozorní každý solidní turistický průvodce, se obměňuje původní obsazení. Dosud v této vlastně komorní hře hrálo 460 herců.
Proč tolik zdrženlivosti, ba tajností s filmovými právy a povídkovou verzí příběhu? V londýnské inscenaci jsou diváci žádáni, aby nevyzradili překvapivé vyústění příběhu, tedy neroztroubili, kdo je vrah, a nepřipravili tak další publikum o potěšení z vlastního luštění detektivního rébusu. Prozradit můžeme jen jedno: podezřelí jsou všichni! A v tom také spočívá důmyslnost a půvab Pasti na myši!
My proto prozradíme pouze obsazení společnosti, kterou ve vražedné situaci hostí onen penzion, odříznutý od světa sněhovými spoustami. Dámy A. Krejčíková, R. Rázlová a S. Rychlíková, pánové O. Kraus, A. Procházka, P. Cibulka, O. Brousek ml. a V. Javořík.
Premiéra inscenace Jana Buriana je plánována na 30. září 2022.