DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2018/2019/VII - BŘEZEN
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
PŘIPRAVUJEMEBýt protagonistkou vlastního života
Jan Vedral
Návrhy kostýmů Toma Cillera k inscenaci Ahoj, krásko!
(Linda) – kostým LindyKostým pro Amy
Od roku 1956 působí v Londýně Royal Court Theatre (RCT) se specifickým programem. Tím je všestranná podpora současné dramatiky (new writing). RCT se právem deklaruje jako divadlo autorů. Za více než šedesát let činnosti, od světové premiéry slavného Osbornova sociálního dramatu Ohlédni se v hněvu, prošla jeho jevištěm tisícovka autorů – většina z nich, samozřejmě, zejména ve zdejších edukačních programech, jež jsou více než dvacet let zaměřeny také na mladé autory z celého světa. (Frekventantem takového kurzu byl třeba i Petr Kolečko, dramatik a scenárista dnes tolik diskutovaného seriálu Most!.) Desítky her a autorů „z dílny“ RCT však dnes na světových jevištích zastupují skvělou a také u českých diváků vždy oblíbenou britskou dramatiku.
Roku 2015 uvedl RCT s velkým ohlasem premiéru hry Penelope Skinner, kterou připravujeme pod názvem Ahoj, krásko! (Linda). Text se záhy dočkal inscenace na Off-Broadwayi. Nyní se s dílem zajímavé autorky, která je ještě před svou padesátkou světově uznávanou dramatičkou, budou moci seznámit i čeští diváci. Odkaz na autorčino mládí je namístě ve vztahu k příběhu brilantní hry, na niž si vás tímto dovolujeme pozvat. Autoři RCT se programově zaměřují na dramata, která prožívají jejich (a tedy i naši) současníci, a na témata, která, často ještě nevyslovena a společenskými vědami nezformulována, touto současností doslova „hýbou“. Tam, kde hrdinové dramatu narazí na omezení daná z podstaty doby, v níž žijí, začíná jejich zápas a příběh jejich vzestupu či pádu. Láska Romea a Julie naráží na iracionální, ale neodstranitelnou nenávist rodů, k nimž patří. Kostelnička v Její pastorkyni (abychom se i dále drželi repertoáru našeho divadla) narazí na nepřekonatelnou bariéru předsudků. Nač narazí ve svém příběhu Linda, hrdinka Penelope Skinner? Linda (Kateřina Brožová), marketingová pracovnice renomované kosmetické firmy, matka dvou dospívajících dcer a manželka pracovitého středoškolského učitele, je po padesátce zaslouženě na vrcholu své kariéry a života. Tedy na vrcholu podle představ středních vrstev současné meritokracie. Své úspěchy si tvrdě odpracovala, postavení si zasloužila a užívá si jich, když tu náhle se začne skutečný život chovat jinak, než by se podle hrdinčiných představ chovat měl. Do firmy, v níž Linda dosud kraluje marketingu, přijme její šéf (Otakar Brousek ml.) mladou, krásnou a pragmatickou reklamní pracovnici Amy (Markéta Frösslová). Generační obměna se odehrává bolestně, Lindiny zásluhy o firmu jsou zapomenuty a Linda neunese, když je pověřena tím, aby jen technicky pomáhala s realizací konkurentčina bezskrupulózního marketingového plánu.
Moderní korporátní existence už dávno zbořila hranice mezi pracovištěm a domovem. I doma je Linda jako v práci, vždy pozitivní, vždy dominantní, vždy ochotná věnovat se problémům ze zaměstnání na úkor problémů svých dcer a manžela. Teprve vykolejena pracovním nezdarem zjistí, že její manžel Neil (Petr Rychlý) i obě dcery, dospívající Bridget (Sabina Rojková) a traumatizovaná Alice (Šárka Vaculíková), s její účastí ve svých životech už tak úplně nepočítají a že se zařídili za jejími zády. Bridget ve školním dramatickém kroužku vzdoruje navrhovaným ženským rolím (což také souvisí s autorčiným přemýšlením o mnoha rolích, které dnešní žena musí hrát ve veřejném i soukromém životě) a zkouší monolog krále Leara – Shakespearovy postavy, která uvěřila vlastnímu sebeobelhání natolik, že přišla o vše. Je to paralela dnešního Lindina příběhu, srážky hrdinky, která se obelhává vlastním marketingem a náhle se setká se skutečností vlastního života. Udrží Linda pohromadě své rozpadající se manželství? Získá zpět důvěru svých dcer a pomůže jim vyřešit jejich životní trable? Poradí si s predátorstvím mladé, krásné konkurentky a uhájí před svým oportunním šéfem své etické pojetí vlastní profese? Stane se, jako jiné ženy z jejích výzkumů trhu, po padesátce „neviditelnou“ a vlastně zbytečnou? Má Linda ve světě, který sama svým životem a tvrdou prací pomáhala vytvořit, budoucnost?
V české premiéře hru uvedeme v inscenaci Juraje Deáka
poprvé 17. května 2019.