DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2018/2019/IV - PROSINEC
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
DERNIÉRYNenechte si ujít…
Zuzana PaulusováSabina Rojková (Ifigenie), Václav Vydra (Agamemnón)
a Kateřina Brožová (Klytaiméstra) v dramatu Ifigenie v Aulidě
Už jste viděli vinohradskou inscenaci Ifigenie v Aulidě?
Pokud ne, přijměte naše pozvání. Tento velkolepý a nadčasový příběh velkého antického dramatika Euripida se odehraje na vinohradském jevišti naposledy 7. února nadcházejícího roku.
Euripidés, často označovaný za nejmodernějšího z antických autorů, považoval při psaní svých dramat za důležitou především jejich působivost. Zpracovával totiž známé mýty a vycházel z předpokladu, že publikum jejich děj zná, nemusí ho tedy s napětím sledovat a může si všímat, jak originálně a novátorsky autor všeobecně známý příběh zpracoval. S působivostí svých dramat by mohl být Euripidés rozhodně spokojen – dokážou zasáhnout diváky i 25 století od svého vzniku. Pokud se při představení Ifigenie v Aulidě do děje skutečně zaberete a necháte ho k sobě proniknout, procítíte až na dřeň kosti příběh zásadní životní volby, před kterou zřejmě někdy stál a jejíž důsledky musel nést každý z nás. Kromě toho se před vámi otevře barvitý svět bohů a lidí, v němž nesmrtelná olympská božstva mnohdy projevují stejné vlastnosti jako smrtelníci. Bohové mohou být vášniví, žárliví, vrtošiví, ale i velkorysí, přísní nebo milosrdní a svými nároky a zásahy ovlivňují pozemský svět.
V centru antických dramat většinou stojí Hrdina, který se dostává pod drtivý tlak událostí a musí učinit velmi složitou volbu. V případě hry Ifigenie v Aulidě je takovou postavou král Agamemnón, bratr krále Meneláa, jemuž Paris unesl manželku – proslulou trojskou krasavici Helenu. V odplatu za tento čin se achajské loďstvo chystá pokořit Troju, ale nemůže vyplout, už dlouho čeká v Aulidě na příznivý vítr. A nedočká se ho, dokud vojevůdce Agamemnón neobětuje bohyni Artemis svou mladičkou dceru Ifigenii. Převáží povinnost a čest vojevůdce, nebo láska k dceři? Má přednost to, co člověk chce, nebo to, co musí udělat ve jménu něčeho nadosobního? Za život Ifigenie bojuje její matka – a tak se proti sobě ocitá i svět mužů a svět žen… Jak rozetnout tento neřešitelný uzel?
Inscenaci nastudoval režisér Martin Čičvák, autorem zajímavého a neobvyklého scénického řešení je rakouský scénograf Hans Hoffer. Hrají: Václav Vydra, Kateřina Brožová, Petr Rychlý, Sabina Rojková, Marek Lambora, Oldřich Vlach a další.
Hrajeme 9. ledna, derniéra 7. února 2019.
vstupenky ZDE
Na jaro je předběžně plánována také derniéra inscenace Periferie. Děj dramatu Františka Langera je sice situován do 20. století, ale i v něm musí (nehrdinský) Hrdina – mladík Franci – učinit zásadní rozhodnutí a nést jeho důsledky. Sugestivní příběh viny, trestu a svědomí nastudoval Martin Huba, který je sám výborným hercem i hereckým pedagogem, a tak vedl (nejen) mladé vinohradské herce k pozoruhodným hereckým výkonům. Hrají: Marek Lambora, Jana Kotrbatá, Igor Bareš, Tomáš Dastlík, Eva Režnarová a další.
Uvádíme 10. ledna 2019 od 14 h a 12. února 2019,
vstupenky ZDE
Marek Lambora (Franci), Jana Kotrbatá (Anna) a Tomáš Dastlík (Barborka)
v inscenaci Periferie