DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2018/2019/III - LISTOPAD
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
PŘED OPONOU
Tomáš Töpfer
ředitel divadla na Vinohradech
Nedávno jsem se dočetl, že čeští majitelé mobilů, což jsme prakticky všichni, se podívají na svůj telefon průměrně každých 16 minut. Nechci psát o závislosti na technických vymoženostech, které původně měly život usnadňovat, a dnes nás spíše okrádají o čas. Dnešní zamyšlení se týká divadla.
Stává se, a to nezřídka, že během představení zazní z hlediště zvonění mobilního telefonu, i když vždy před začátkem diváky laskavě upozorňujeme, aby si jej vypnuli. To vyruší ze soustředění nejen herce, ale především ostatní návštěvníky. Jak se takovým případům bránit? Rušit frekvence mobilních operátorů je bohužel nelegální. Dovedu pochopit, že někteří diváci si ani neuvědomí, že mají telefon zapnutý, nebo hlášení přeslechnou, zabráni do čtení programu. Nebo mají zvonění ztlumené, ale těch 16 minut, kdy bez mobilu nedovedou žít, se projeví modrým světlem na obličeji, což z jeviště nepřehlédnete. Podle statistiky by se průměrný divák měl během divadelního představení podívat na displej nejméně desetkrát. Jediná a spolehlivá ochrana před zazvoněním uprostřed inscenace je nebrat si mobil do divadla. Zdá se to jednoduché, ale není to jen tak. Zkuste se na ty dvě a půl hodinky bez mobilu obejít. Trénovat se dá i mimo divadlo. Dejte si půst od mobilu nejdříve na půl hodiny, pak na hodinu a interval prodlužujte. Uvidíte, že vám neuteče vůbec nic. Mobily dneška jsou „chytré“. Zmeškaný hovor i SMS zůstanou v paměti a zobrazí se na displeji.
Když to vydržíte kýžené dvě až tři hodiny, jste vyzbrojeni k návštěvě divadla. Ta abstinence je, uvidíte, osvěžující. Pak můžete přejít na stejný pokus s cigaretami či s jinými závislostmi. Vítězství nad sebou samým patří k těm nejslastnějším. Pardon! Zvoní mi mobil, musím končit.