PŘIPRAVUJEMERecept na (ne)šťastné mládí
Barbora Hančilová
Na jaře 2018 představíme na Studiové scéně text mladé české autorky Magdaleny Frydrych Gregorové plný jízlivého humoru i citlivého vyobrazení vztahů. Ulity vyprávějí o současné mladé generaci, která vyrostla pod masáží reklamních hesel o dokonalém životě. Teď se mladí hrdinové musí vyrovnat s tím, že jejich životy asi nebudou vypadat jako z reklamy na perfektní mládí. Jejich reakce na střet se skutečností a opravdovými problémy je extrémní – buď se stahují do ulity a propadají negativnímu vidění světa, nebo se naopak zuby nehty drží svěžího reklamního optimismu a „pozitivního myšlení“. Hra je výtečnou příležitostí pro mladé herce Divadla na Vinohradech.
Na začátku hry zastihujeme dvě kamarádky ve zcela odlišných fázích: Hanka (Jana Kotrbatá) si právě dává pauzu s přítelem Františkem (Ondřej Kraus). Její kamarádka Věra (Zuzana Vejvodová) je čerstvě zamilovaná. Ale ani ona to nemá lehké. Stará se o svou sestru Radku (Tereza Terberová), která skončila po nehodě na vozíčku a od té doby nevychází z domu. Sestry představují téměř protiklady: Radka svůj úděl snáší s cynismem a svou beznaděj před sebou nese jako štít před vnějším světem; Věra se vše snaží překlenout svým někdy až agresivním optimismem. Přes své skořápky vyhraněného vidění světa se dvě sestry nemohou dostat k sobě. Jak začít zase „normálně žít“? Věra si vysnívá dokonalou budoucnost s Markem (Marek Lambora), který ale skrývá tajemství z minulosti. Snad by jí mohla s Radkou pomoci psychoterapeutka Hedvika (Antonie Talacková) a přivést sestru k pozitivnímu myšlení? Anebo může Radce pomoci setkání s Otou (Viktor Javořík), který také přišel o nohu?
Zuzana Vejvodová nastuduje roli
Věry – ženy, která touží jet k moři a zhluboka se nadechnout.Její sestru Radku bude hrát
Tereza Terberová.V roli Marka, učitele hry na keyboard,
uvidíte Marka Lamboru.
Ulity v názvu poukazují na zacyklení postav do sebe samých. Tento symbol vyvažuje druhý důležitý obraz hry – moře. Moře vnímají postavy hry jako místo, kde by se mohly volně nadechnout. Moře je metaforou vystoupení ze sebe samotných a odevzdání se vnějšímu světu. Zároveň zobrazuje Radčinu nesplnitelnou touhu. Ta si po nehodě myslí, že se k moři už nikdy nepodívá – ne snad proto, že by to bylo skutečně nemožné, ale proto, že už by to nikdy nebylo takové, jak si to vysnívala, nebylo by to dokonalé jako z reklam na štěstí.
Hra se dotýká především vztahů mezi nejbližšími, sourozenci a partnery, a ukazuje, že nejvíc dokážeme ublížit těm, které máme nejraději. Autorka Magdalena Frydrych Gregorová přitom nepodléhá skepsi – v jejím vidění jsou všechny postavy velmi vtipné – obdarovává je velkou vyřídilkou a smyslem pro humor, který divákům umožní si postavy zamilovat. Černý humor i citlivost, to je hrana, po které se vydává hra Ulity. Autorka si nebere servítky a nešetří ani zastánce pozitivního myšlení, ani zastánce přehnané upřímnosti. Situace ve hře se rychle střídají, čímž připomenou film, seriálovou tvorbu či proklikávání mezi internetovými okny. Tato struktura souzní se světem, o kterém vypráví, a zároveň má díky tomu hra rychlý spád a dobrý rytmus.
Přijďte se přesvědčit o tom, že se život nedá žít jako z lajfstajlových příruček – ale dá se přežít, dokud má člověk dostatek smyslu pro humor.
Premiéru Ulit v režii Alžběty Burianové připravujeme na květen 2018.