DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2018/2019/IV - PROSINEC
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
PREMIÉRARevizor a ti druzíVizuál ke komedii Revizor
Vladimír Čepek
Poslední premiérou roku 2018 bude slavná Gogolova komedie Revizor. Dílo, které se vyznačuje skvěle napsanými charaktery, humornými situacemi a brilantními dialogy i monology. Dílo, které je mistrovskou satirou. A také dílo, které, ač vzniklo již před více než 180 lety, je stále nadčasové a v dnešní době opět aktuální.
Když mladý Nikolaj Vasiljevič Gogol dokončil něžinské lyceum, vyrazil si plnit své sny do velkého světa – prosadit se v Petěrburgu. Cestou tam se mu stala bezvýznamná anekdotická událost: když se blížil k Petěrburgu, vzrušením a nedočkavostí se čas od času vykláněl z okénka kočáru, až mu nakonec omrzl nos. První dny v hlavním městě byl proto nucen prosedět doma. Vznešené sny o novém životě se hned v prvních okamžicích spojily v jeho osudu s komickým. Tato historka charakterizuje celý jeho život a tvorbu, toužil napsat velké dílo, které by ideálně přispělo k nápravě světa, ovšem nejsilnější a nejsdělnější jsou stále jeho komedie – a Revizor mezi nimi zaujímá čelné postavení.
Námět na hru získal Gogol od svého přítele, známého básníka Alexandra Sergejeviče Puškina. Ten mu vyprávěl příběh o tom, jak byl při jakési cestě považován za tajného vládního úředníka, který přijíždí na kontrolu. V té době totiž nebylo ničím neobvyklým, přijel-li do jakéhokoli města inkognito vysoký státní úředník, aby se přesvědčil, zda je všechno v pořádku. Car Mikuláš I. vládl v té době v Rusku velmi pevnou rukou a zřídil zvláštní tajnou policii, jejímž úkolem bylo především pozorovat (a pak také patřičně nahlásit), kdo se vyslovuje opovážlivě či neuctivě proti vládě, nebo zjišťovat, zda nevznikají tajné spolky. Proto se stávalo, že zcela náhodný cestující byl považován za tajného agenta nebo revizního úředníka. A to je právě výchozí situace Gogolovy brilantní komedie; do normálního ospalého maloměstského dne dorazí zpráva o připravované kontrole. Zpráva způsobí obrovské pozdvižení, zvláště když se ukáže, že jeden neznámý člověk už ve městě několik dní pobývá…
Revizor nabízí velké herecké příležitosti. Jednotlivé postavy jsou nádherně napsány, každá z nich reaguje na vývoj událostí po svém a projevuje různé charakterové vady, všechny postavy jsou však ovládány strachem a dohromady se mění v panoptikum, které vytváří groteskní průřez mocenskou elitou v mnohém městě, vesnici, státě či jakémkoli jiném společenství.
Ač byla tato komedie napsána v 19. století a v době svého vzniku byla především satirou na carské Rusko, je zcela zřejmé, že se neomezuje pouze na dobu a místo svého vzniku a má co říci i ve 21. století u nás v České republice. Protože i dnes se často stává, že u vládnoucích činitelů je způsobilost nahrazena ohebným lokajstvím a autorita vulgární mocí. A vzteklý odpor mocných proti smíchu, který je zbavuje nedotknutelnosti a nás strachu, ve společnosti opět sílí. A hejtmanů a dalších úředníků, které Gogol tak krásně vykresluje, potkáte i dnes spoustu.
Celá inscenace se odehraje ve velkolepém scénickém ztvárnění Davida Baziky, nápadité kostýmy vytvořila Jana Hauskrechtová. Hudbu k inscenaci složil Ondřej Brousek, který si také zahraje jednu z hlavních rolí – domnělého revizora Ivana Alexandroviče Chlestakova. V roli místního hejtmana Antona Antonoviče Skvoznika-Dmuchanovského se představí Aleš Procházka, Andrea Černá a Šárka Vaculíková ztvární jeho ženu Annu a dceru Marju, Chlestakovova sluhu Osipa pak Oldřich Vlach.
Do rolí dalších členů městské správy, místní honorace a statkářů obsadil režisér Juraj Deák Marka Holého, Pavla Nečase, Dennyho Ratajského, Václava Vydru, Jiřího Maryška, Viktora Javoříka a další.
Premiéra 19. prosince 2018