2023
2024
DIVADLO NA VINOHRADECH
SEZONA 2023/2024 / IV – PROSINEC
Divadelní měsíčník, vydává Divadlo na Vinohradech
VINOHRADSKÉ UDÁLOSTIPéťa a Luna
Eva Langšádlová
Petr Haničinec na sebe Státní bezpečnost upozornil „nenávistnými protisocialistickými výroky“, které pronášel v kruhu blízkých přátel, k němuž bohužel patřila i kamarádka jeho ženy, agentka Státní bezpečnosti s krycím jménem Luna. V jejích hlášeních figuruje Haničinec především jako „Zorro mstitel“, který se chce dopátrat důvodů politických problémů své ženy Evy Kopecké, po roce 1968 vyhozené z Československého rozhlasu a vyloučené z KSČ. Husarský kousek se mu v tomto směru povedl v říjnu 1979 na recepci u příležitosti dotočení televizního seriálu 30 případů majora Zemana, které se zúčastnil i tehdejší ministr vnitra. „Ministr vnitra soudruh Obzina blahopřál všem hercům, podával jim ruku, když prý přistoupil k Petrovi (Haničinec), ten dal přátelsky ministru vnitra do kapsy saka dopis týkající se její osoby (Eva Kopecká), s tím, aby si jej přečetl.“
Na konci téhož roku se Státní bezpečnost od Luny dozvěděla o údajném nelegálním odběru elektrické energie na chalupě Petra Haničince a Evy Kopecké, což jí posloužilo jako dobrá záminka pro „preventivní opatření“, zaměřená tentokrát už i proti Petru Haničincovi.
V únoru 1980 vyslala StB na chalupu kontrolu z energetických závodů, následovaly výslechy sousedů i Petra Haničince. Výsledkem bylo vyčíslení nedoplatku za „černý odběr“ elektřiny ve výši 10 500 Kčs. Zásah na chalupě byl pro StB trefou do černého. V březnu 1980 informuje Luna, že ji navštívila Eva Kopecká, která byla z kontroly na chalupě v šoku: „Prokázali nám tam černotu, to je hrozné. Všechno tam fotografovali a filmovali i Haničince. To se v Praze v divadle i jinde nesmí nikdo dozvědět, to by Haničince zničilo, hlavně teď, kdy chce dostat zasloužilého umělce. Haničinec je z toho úplně šokovaný…“
Petr Haničinec (Ernest Hemingway), James Aldridge: Poslední záblesk,
r. Jaroslav Dudek, 1980O tři měsíce později založila Státní bezpečnost na Petra Haničince spis s krycím názvem Péťa. Jeho cílem bylo kromě získání dalších informací ohledně „Haničincova protisocialistického vystupování“ i prověření poznatků, které poukazují na rozkrádání podle § 132/19. Zbytek roku 1980 proběhl ve znamení poměřování sil StB s vlivnými známými Petra Haničince a Evy Kopecké v soudním sporu týkajícím se nelegálního odběru elektřiny. Trestní stíhání Petra Haničince bylo zastaveno až na příkaz Generální prokuratury ČR v srpnu 1980 pro nedostatek důkazů svědčících o úmyslném jednání pachatele. Tehdejší generální prokurátor se následně v září 1980 účastnil soukromé oslavy Haničincových narozenin, na které nechyběla ani rodinná přítelkyně Luna.
I když byli Haničincovi z dobře informovaných kruhů varováni, že mají ve své blízkosti člověka, který na ně donáší Státní bezpečnosti, trvalo jim ještě více než rok, než pochopili, že za jejich problémy stojí rodinná přítelkyně D. R. alias Luna, civilním povoláním zdravotnice.
Na konci roku 1982 ukončila Státní bezpečnost sledování Evy Kopecké a Petra Haničince s odůvodněním, že preventivní opatření byla úspěšná, Kopecká a Haničinec se poučili a upustili od svého nepřátelského jednání. Ve stejné době požádala Luna o ukončení spolupráce se Státní bezpečností ze zdravotních důvodů. Její žádosti bylo vyhověno s odůvodněním, že už nedisponuje „možnostmi v zájmovém prostředí“.
V roce 1985 byl Petr Haničinec oceněn titulem zasloužilý umělec.
Zdroje: Archiv bezpečnostních složek ČR, KR-725920 MV, KR-727220 MV, TS-731049 MV